Szydłów - polskie Carcassonne
Opis i program wycieczki
Szydłów to niewielkie miasteczko ze świetnie zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym z murami obronnymi, pozostałościami zamku i bramami miejskimi, dzięki czemu czasem bywa nazywany "polskim Carcassonne", jest również "śliwkową stolicą Polski".
GODZINA I MIEJSCE WYJAZDU
08.00 - Warszawa Centrum, parking przy Torwarze
W PROGRAMIE
- Zwiedzanie Szydłowa z przewodnikiem - Szydłów to małe miasteczko w woj. świętokrzyskim, otoczone murami obronnymi i słynące z produkcji śliwek. Z powodu doskonale zachowanego średniowiecznego układu urbanistycznego oraz murów miejskich, Szydłów już przed laty zyskał miano polskiego „Carcassonne”. Wykonane z lokalnego wapienia w XIV w. mury mierzyły 1080 m długości do 1,8 m szerokości.
- Mury obronne wraz z Bramą Krakowską - wzniesione w poł. XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego, stworzyły z Szydłowa miasto warowne o pow. 7 ha. Obecnie zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów. Na mury można wejść i poczuć się jak miejski strażnik w dawnych czasach.
- Jagielloński zamek królewski - jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło podczas pobytów w Szydłowie, sprawował rządy i mieszkał w tej części zamku, określanej także pałacem. Po rewitalizacji w 2019 r. pałac zadaszono i przystosowano do ruchu turystycznego. W zamku można zwiedzić prywatną komnatę królewską wraz z kominkiem, w przyziemiu salę tortur oraz średniowieczne piece hypokaustyczne, które służyły do ogrzewania sali tronowej.
- Muzeum Zamków Królewskich - znajduje się w Skarbczyku, który powstał na fundamentach dwóch cylindrycznych wież. W muzeum znajduje się 10 makiet zamków 3D oraz figury znanych postaci, żyjących na przełomie XIV i XV wieku. Do odtworzenia strojów postaci użyto m.in. tkanin specjalnie sprowadzonych z Indii.
- Synagoga - zbudowano ją w latach 1534-1564, co czyni ją najstarszą w woj. świętokrzyskim i jedną z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce.
- Kościół pw. Wszystkich Świętych - to najstarszy zabytek Szydłowa z piękną gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku. Obejrzymy średniowieczne freski przedstawiające sceny z Nowego Testamentu czy też sceny pasyjne. Unikatowe są sceny prezentujące siedem grzechów głównych, gdzie każdy grzech symbolizowany jest przez zwierzę, na którym wjeżdżają do piekła grzesznicy.
- Ruiny szpitala i kościoła pw. Ducha Świętego - ruiny dawnego kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego oraz szpitala dla ubogich i starców. Stanowi ciekawy przykład obiektu łączącego w sobie funkcje kultu religijnego i szpitalnictwa.
- Kościół pw. św. Władysława - to jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym wezwaniem. Ufundował go król Kazimierz Wielki, wg legendy, jako jeden z siedmiu kościołów pokutnych za spowodowanie śmierci ks. Baryczki z Krakowa.
- czas wolny
Orientacyjna godzina powrotu 18.30
Informacja epidemiologiczna:
W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną dla naszego wspólnego bezpieczeństwa wycieczki będą realizowane zgodnie z obowiązującymi standardami sanitarnymi:
a) przed wejściem do autokaru każdy uczestnik będzie miał zmierzoną temperaturę – osoby z temperaturą powyżej 38°C lub z objawami grypy (katar, kaszel) nie będą mogły uczestniczyć w wyjeździe;
b) każdorazowo przed wejściem do autokaru wszyscy uczestnicy będą dezynfekować ręce;
c) podczas przejazdów obowiązkowo każdy uczestnik będzie musiał zakryć usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki lub przyłbicy ochronnej z wyjątkiem czasu na spożycie posiłku;
d) na wolnej przestrzeni nie trzeba zakrywać ust ani nosa natomiast trzeba zachować odstęp min. 2 metrów między uczestnikami;
e) toaleta w autokarze będzie nieczynna, a autokar zostanie zdezynfekowany przed wyjazdem.
Informacje dodatkowe
Lokalizacja i Region
Szydłów
Komentarze