UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Sanktuaria Białostocczyzny

Wycieczki klasyczne
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w obiektach o standardzie turystycznym (domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe, schroniska młodzieżowe) w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: P-SB
Program fakultatywny: ---

Opis

Białostocczyzna i Podlasie jest ziemią błogosławionych księży Jerzego Popiełuszki i Michała Sopoćki oraz męczenników pratulińskich. To także mozaika narodowości i kultur. Pejzaż „zielonych płuc Polski" znaczą wieże sanktuariów, kopuły cerkwi i tatarskie mizary.

W trakcie wycieczki — pielgrzymki oprócz najważniejszych sanktuariów Podlasia zapoznać się można również z historią regionu oglądając min. Pałac Branickich i Białostockie Muzeum Wsi. Miłośnicy sztuki z przyjemnością obejrzą   Muzeum Ikon w Supraślu.

Dzień 1

 • Wyjazd w godzinach wczesnoporannych.
 • przejazd do Białegostoku.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie Świętej Siostry Faustyny a w kaplicy bocznej, z prawej strony ołtarza doczesne szczątki Błogosławionego Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki. Na modlitwę można przyklęknąć na klęczniku, wykonanym wykonanym własnoręcznie przez ks. Sopoćkę. W kościele jest też konfesjonał, w którym spowiadał.

Pałac i Park Branickich w Białymstoku

Zespół pałacowo — parkowy Branickich w Białymstoku zwany także Wersalem Podlasia, bywa także określany mianem Polski Wersal czy Wersalem Północy stanowią liczne zabudowania i ogrody. Jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i bardzo cenny zabytek architektury późnobarokowej. W pałacu znajduje się obecnie Uniwersytet Medyczny.

Obecny wygląd ogrodu jest wynikiem częściowej próby jego rekonstrukcji, dokonanej w latach 1945 — 1962 , według projektu Gerarda Ciołka i stanowi dalekie echo jego pierwotnej świetności. W barokowym założeniu zieleń ogrodu stanowiła element równoważny architekturze pałacu, była jej przedłużeniem i uzupełnieniem.

Katedra Wniebowzięcia NMP

Zespół świątynny, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego (z pocz. XVII w.) oraz nowego (z pocz. XX w.). Stary kościół późnorenesansowy zbudowany w latach 1617–1626, murowany, wzniesiony z fundacji Piotra Wiesiołowskiego.

Wewnątrz późnobarokowe wyposażenie fundowane przez Jana Klemensa Branickiego. Pierwotnie świątynia miała charakter późnogotycki z elementami renesansu mazowiecko-litewskiego. W podziemiach znajdują się krypty, wśród nich „krypta fundatorów" w której spoczywają m.in.: Katarzyna Poniatowska i Izabella z Poniatowskich Branicka.

W pozostałych kryptach znajdują się trumny abpa Edwarda von Roppa, biskupa diecezji mińsko-mohylewskiej oraz abpa Edwarda Kisiela. Obok Starego Kościoła Farnego znajduje się o wiele większy kościół neogotycki, wzniesiony w latach 1900–1905 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego w stylu neogotyku nadwiślańskiego.

Rynek i ulica Lipowa

Spacer po zabytkowej części miasta (Rynek Kościuszki, kościół św. Rocha oraz sobór prawosławny św. Mikołaja). Czas wolny na głównej ulicy miasta — Lipowej.

Białostockie Muzeum Wsi

Odwiedzając skansen zobaczymy zabytkową drewnianą architekturę podlaskiej wsi, taką, jaką współcześnie można już tylko podziwiać w muzeach na wolnym powietrzu. W skansenie znajdują się zarówno obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury, a więc krzyże, kapliczki, studnie, jak i budynki mieszkalne i gospodarcze, a także dwór przeniesiony z miejscowości Bobra Wielka.

 • Przejazd do Sanktuarium Święta Wody

Sanktuarium w Świętej Wodzie

Choć powstanie Świętej Wody owiane jest licznymi nieprawdopodobnymi legendami sięgającymi do czasów Średniowiecza, to pierwsza rzetelna i udokumentowana wzmianka o tym miejscu pochodzi dopiero z roku 1719. Wówczas człowiek imieniem Bazyli — po dwóch latach od utraty wzroku, po przybyciu na uroczysko nazwane później Święta Woda, cudownie ozdrowiał. Święta Woda staje się ważnym miejscem na religijnej mapie polskich sanktuariów maryjnych. Rozwijający się kult Matki Bożej Bolesnej, a także bieżące uroczystości kościelne pozwoliły przygotować się Jej czcicielom do Intronizacji Obrazu Matki Bożej Bolesnej jako Królowej Podlasia, co nastąpiło 15 września 2006r.

 • Nawiedzimy Sanktuarium, Cudowne Żródło, Górę Krzyży.
 • Zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma, Obiadokolacja.

Dzień 2

 • Śniadanie, wykwaterowanie.
 • Przejazd do Supraśla.

Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów, wchodzącego w skład zabudowań monasteru supraskiego. Jego centralną część stanowi zrekonstruowana, XVI wieczna obronna cerkiew Zwiastowania NMP.

W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon. Duża część tego zbioru to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy, które po zakończeniu postępowań sądowych zostały przekazane do muzeum.

Od lutego 2007 w Supraślu zainstalowana jest pierwsza stała ekspozycja – „Ikona. Obraz i słowo – między tym, co ulotne a wieczne", obejmująca około 300 ikon, przedmiotów sakralnych i unikatowych fresków. Wystawa ma charakter multimedialny, eksponaty są wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. W muzeum obejrzeć można m.in. ikony związane z Chrystusem, Matką Boską, z 12 najważniejszymi świętami cerkiewnymi, ikony przedstawiające poszczególnych świętych (m.in. św. Mikołaj czy św. Jerzy). Najstarsze z prezentowanych ikon pochodzą z XVIII wieku. Oddzielnie prezentowane są unikatowe, XVI-wieczne supraskie freski, dzięki którym oglądający mogą zapoznać się z historią klasztoru w Supraślu.

 • Przejazd do Sokółki

Kościół św. Antoniego w Sokółce

Zabytkowa świątynia rzymskokatolicka w Sokółce w stylu klasycystycznym z dwiema wieżami wybudowana w latach 1840–1848.12 października 2008 r.podczas udzielania Komunii ks. wikariusz, podniósł z posadzki lekko ubrudzoną Eucharystię, którą wskazała mu kobieta oczekująca na Komunię Świętą. Zgodnie z ustalonymi przepisami liturgicznymi, Eucharystię umieszczono w wypełnionym wodą vasculum, w którym miała się rozpuścić. Naczynie zamknięto w sejfie w zakrystii. Po tygodniu w naczyniu na zanurzonej Komunii Świętej znaleziono plamę sprawiającą wrażenie krwi. 30 października 2008 r. Eucharystię wyjęto i położono na korporale, na którym pozostał czerwony ślad.Powiadomiona o zdarzeniu białostocka kuria biskupia zleciła badanie próbek Eucharystii przez dwóch patomorfologów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy zgodnie orzekli, że „przysłany do oceny materiał (...) wskazuje na tkankę mięśnia sercowego, a przynajmniej, ze wszystkich tkanek żywych organizmu najbardziej ją przypomina". 2 października 2011 r. Eucharystię wystawiono w relikwiarzu na widok publiczny do nawy kościoła. Podczas nawiedzenia świątyni przedstawiona zostanie historia parafii oraz cudownego wydarzenia eucharystycznego.

 • Przejazd do Różanegostoku

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku

Sanktuarium maryjne prowadzone przez salezjanów w miejscowości Różanystok w świątyni wzniesionej na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie. Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na rzucie krzyża łacińskiego, prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym, całość ma styl barokowy, natomiast wystrój i ołtarze z ornamentami dekoracyjnymi – rokokowy. Historia sanktuarium zaczęła się od obrazu namalowanego w Grodnie w roku 1652 przez Jana Szrettera. Obraz ten przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem na ręku nabył właściciel ziemski majątku ówcześnie zwanego Tabenszczyzna lub Krzywy Stok Szczęsny Tyszkiewicz herbu Leliwa z żoną Eufrozyną. Wizerunek umieszczony został w domowej sypialni, gdzie domownicy zbierali się na wspólne modlitwy. 21 listopada 1658 w Uroczystość Ofiarowania NMP rozpoczęły się pierwsze nadzwyczajne zjawiska: samoczynne zapalanie się lampki oliwnej, zakwitnięcie suchych wianków, niespotykany wcześniej zapach różany. Towarzyszyć miał temu anielski śpiew oraz i muzyka. Z powodu pielgrzymek które przychodziły do Tyszkiewiczów, na przełomie roku 1660 i 1661 obraz przeniesiono do drewnianego kościoła. 21 listopada 1662 roku w dzień Ofiarowania NMP ks. Wojsznarowicz z polecenia biskupa wileńskiego Jerzego Białłozora dokonał uroczystego poświęcenia obrazu Matki Boskiej. Jeszcze w tym samym roku w celu „wyświecani prawdy cudów" biskup Białłozor wyznaczył specjalną komisję do zbadania cudowności obrazu. Miała ona za zadanie zebrać wiadomości o cudach jakie miał dokonać obraz. Z zebranego materiału ponad 30 zjawisk komisja uznała za autentyczne, spisała i zaprzysięgła.

 • Przejazd do Suchowoli

Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki

Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, pochodzącego z Okopów w parafii Suchowola, a zamordowanego przez funkcjonariuszy SB w 1984 r., istnieje przy parafii od 1986 r. W Izbie Pamięci można zobaczyć wiele rzeczy związanych z księdzem Popiełuszką. Najnowszym nabytkiem jest stół z białostockiego prosektorium, na którym była przeprowadzona sekcja zwłok księdza po jego zamordowaniu.
Średek Europy

Głaz i tablica informująca o nadaniu miana środka Europy.

 • Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych.

Informacje dodatkowe

Region: Podlasie
Dni: 1
Dla kogo: Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea
Rodzaj atrakcji: Kościoły, klasztory, sanktuaria, Miejsca pamięci i pomniki, Miejsce z klimatem, Muzea, Pałace i dwory, Rynki, place i deptaki, Skanseny, Parki Etnograficzne, Sztuka, rękodzieło ludowe, Wiara i obyczaje