UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Tajemnice Biebrzańskich Bagien

Wycieczki klasyczne
Cena: 85,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: WJ-TBB
Program fakultatywny: ---

Opis

Dajmy się wciągnąć w Bagna Biebrzańskie - jedno z najbardziej urokliwych miejsc Europy. Odnajdziemy tu jeszcze miejsca, gdzie życie bije dzikim tętnem, w nieujarzmionych przez ludzi zakątkach. Razem z nami przeżyjesz wiele wspaniałych przygód z niepowtarzalną przyrodą, barwną historią i tradycją regionu.

Podczas naszej wycieczki poznamy tajemnicze korytarze carskiej Twierdzy Osowiec, w których będziemy mogli poczuć się jak jej dawni mieszkańcy. Po obejrzeniu fortyfikacji wyjdziemy na spacer ścieżką przyrodniczo-historyczną, gdzie zapoznamy się z przyrodą Biebrzańskiego Parku Narodowego.

  • wyjazd w godzinach porannych
  • przejazd do Twierdzy Osowiec

Twierdza Osowiec

Została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku jako typowa twierdza zaporowa. Składała się ona z 4 fortów. Obecnie spośród czterech fortów tylko dwa są w stanie używalności - Fort Centralny i Fort Szwedzki. Pozostałe forty zostały zniszczone podczas działań wojennych i wejście na ich teren jest bardzo niebezpieczne.

Twierdza okazała się warta włożonych w nią pieniędzy ponieważ nigdy nie została zdobyta. W przededniu wybuchu wojny załoga Twierdzy Osowiec liczyła 8200 oficerów i żołnierzy.

Zwiedzanie zaczynamy od muzeum twierdzy. To właśnie tutaj znajdziemy bronie używane w walce, mundury żołnierzy oraz tysiące innych przedmiotów charakterystycznych dla wojen w tym okresie. Tutaj również poznamy historię budowy twierdzy. Po wyjściu z muzeum przewodnik zabierze nas na długi spacer po korytarzach twierdzy. Poza zwiedzeniem naziemnej części będziemy mieli możliwość zwiedzenia jej rozległych podziemi. To właśnie w ciemnych korytarzach poczujemy to, co czuli żołnierze w latach wojny. Poza zimnem i wilgocią zmagali się oni z ciemnościami oraz wiecznym strachem. Dane nam będzie to poczuć gdy przewodnik zgasi latarki i zaprosi nas do przejścia korytarza po ciemku. Wówczas zaczniemy czuć respekt i odnosić się do tych murów w inny sposób.

Ścieżka przyrodniczo-historyczna w Biebrzańskim Parku Narodowym

Wyruszymy na ok 2 km spacer ścieżką przyrodniczo-historyczną. Teren, po którym się poruszamy, jest nieodłącznie związany z historią. W 1882 roku rozpoczęto tu budowę pierwszych umocnień Fortu I Twierdzy Osowiec.

Twierdzę Osowiec usytuowano w zwężeniu Doliny Biebrzy, miejscu jedynej dogodnej przeprawy przez bagna. Dzięki temu umocnienia miały dawniej duże znaczenie strategiczne przy obronie zachodnich granic Rosji. Przy drodze można odnaleźć wiele krzewów, posadzonych tutaj jeszcze w czasie budowy Twierdzy Osowiec, m. in. jako rośliny ozdobne. Jednym z nich jest berberys pospolity - krzew do 3 m wysokości.

Dotrzemy także do wieży widokowej, z której w kierunku północnym rozciąga się jeden z najbardziej malowniczych widoków tego szlaku. Ok. 50 m od wieży znajduje się fosa otaczająca Fort I Twierdzy Osowiec. Koryto rzeczne Biebrzy oddalone jest o ok. 250 m i biegnie przed pasem trzcin. Wieża widokowa stwarza wspaniałe warunki do obserwacji ptaków w okresie wiosennym.

  • powrót w godzinach późno popołudniowych

Informacje dodatkowe

Region: Podlasie
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea, natura, przyroda
Rodzaj atrakcji: Fortyfikacje i twierdze, Parki Narodowe, Rezerwaty i pomniki przyrody, Ścieżki przyrodnicze
Pobierz ulotkę w PDF: ---