UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Gościu, siądź pod mym liściem...

Wycieczki klasyczne
Cena: 70,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: WJ-GSpML
Program fakultatywny: ---

Opis

Jan Kochanowski (ur. 1530 w Sycynie, zm. 1584 w Lublinie) – poeta, który uważany jest za jednego z najważniejszych twórców renesansu w Europie, i który wybitnie przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. Proponujemy odwiedzenie Czarnolasu, gdzie mieszkał i tworzył poeta.

Znajdują się tu jego pomnik i muzeum biograficzne oraz Zwolenia, w którym po generalnym remoncie kościoła udostępniono kryptę z sarkofagiem ze szczątkami Jana Kochanowskiego i innych osób z rodziny Kochanowskich a w sąsiedztwie kościoła otwarto Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego. Po drodze odwiedzimy również Zamek książąt mazowieckich w Czersku.

  • Wyjazd w godzinach porannych,
  • przejazd do Czerska

Zamek w Czersku

Zamek w Czersku, pozostałości średniowiecznego zamku książąt mazowieckich na skarpie wiślanej. Ceglany zamek zbudowany na przełomie XIV i XV wieku w miejscu pochodzącego z XI wieku grodu rezydencjonalnego Władysława Hermana. Wzniósł go w latach 1388–1410 książę mazowiecki Janusz I. Gdy tereny te zostały przyłączone do Królestwa Polskiego, zamek stał się własnością królewską i podlegał królowej Bonie.

  • przejazd do Czarnolasu

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

W Czarnolesie mieszkał i tworzył Jan Kochanowski. Na miejscu jego posiadłości znajduje się park z neogotycką kaplicą. Dworek Jana Kochanowskiego spłonął w 1720 r. W 2 połowie XVIII w. Czarnolas został kupiony przez księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Muzeum mieści się w murowanym dworze Jabłonowskich, pochodzącym z XIX wieku. Tam gdzie rosła słynna lipa, wspomniana w utworach poety, stoi pamiątkowy obelisk. Pierwsza ekspozycja została otwarta w 1961 r. Obecna ukazuje życie i twórczość Jana Kochanowskiego na tle epoki.

  • przejazd do Zwolenia

Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu

Centrum zostało utworzone na bazie starej plebanii przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej obiekt został gruntownie zmodernizowany i rozbudowany. W Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego prezentowane są eksponaty Fundacji Rodziny Kochanowskich. W skład Centrum wchodzi również kościół z kryptą rodu Kochanowskich - pomysłu wielkiego poety renesansu.

  • czas wolny w Zwoleniu
  • powrót

Informacje dodatkowe

Region: Mazowsze
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea, nauka, kultura
Rodzaj atrakcji: Kościoły, klasztory, sanktuaria, Miejsca pamięci i pomniki, Muzea, Pałace i dwory, Pomniki, rzeźby, Szlaki tematyczne, Zamki
Pobierz ulotkę w PDF: ---