UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Początki Państwa Polskiego - Szlak Piastowski - 3 dni

Wycieczki dla ciekawych
Cena: 398,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w obiektach o standardzie turystycznym (domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe, schroniska młodzieżowe) w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: WJ-PPPSzP3
Program fakultatywny: ---

Opis

Szlak Piastowski to jedna z najstarszych tras turystycznych w Polsce. Łączy najważniejsze zabytki związane z początkami państwa polskiego i dynastią Piastów. Leży na terenie Wielkopolski i części Kujaw. Odtwarza przemieszczanie się władców piastowskich pomiędzy czterema grodami, dawnymi stolicami państwa Polskiego:

Poznaniem, Ostrowem Lednickim – prawdopodobnym miejscem Chrztu Polski, Gnieznem – pierwszą stolicą Polski oraz Biskupinem. Miasta te kryją cenne pamiątki z czasów tworzenia się polskiej państwowości stanowiące zabytki naszego dziedzictwa.

Dzień 1

 • wyjazd w godzinach porannych
 • przejazd do Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy

Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana "Mysią Wieżą". Przebywając w mrocznych wnętrzach Wieży przypomnimy legendę o złym Popielu, którego w tej baszcie zjadły myszy. Chwile grozy jednak szybko miną. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na Gopło i jego malownicze wysepki i półwyspy.

Ekspozycja Archeologiczna w Kruszwicy

Wystawa ukazuje w porządku chronologicznym dzieje Nadgopla i Kruszwicy od okresu młodszej epoki kamienia, kiedy to pierwsi rolnicy założyli swe siedziby. Jedną z takich osad odkryto w pobliskich Pieckach. Ciekawymi zabytkami są pochówki z młodszej epoki kamienia: kobiety i chłopca, przeniesione w całości wraz z podłożem. Szczególnie bogate odkrycia archeologiczne wiążą się ze schyłkiem epoki brązu i wczesną epoką żelaza. Z tych czasów pochodzą prezentowane w Ekspozycji naczynia gliniane, kościane grociki strzał, ozdoby brązowe oraz bryłka bursztynu. W Ekspozycji znajdują się również przedmioty dokumentujące fakt, iż przez tereny nadgoplańskie przebiegał słynny Szlak Bursztynowy, którym podążali kupcy z ziem Cesarstwa Rzymskiego nad Bałtyk po ówczesne „Złoto Północy”. Z miejscowymi osadnikami wymieniali różne przedmioty, takie jak choćby – monety, naczynia brązowe i srebrne, broń oraz ozdoby.

Rejs po Jeziorze Gopło

Jezioro Gopło to największe jezioro Pojezierza Wielkopolsko - Kujawskiego i dziewiąte pod względem wielkości jezioro w Polsce. Położone jest w rynnie goplańskiej, w dorzeczu Noteci Wschodniej, zwanej Nocią. Podróż zaczyna się na przystani pod Mysią Wieżą. Statek płynie wzdłuż półwyspu Rzępowskiego, mijając po drodze kluby żeglarski i wioślarski, a następnie kieruje się ku wyspie startowej. Dopiero stamtąd widać dobrze, jak długi jest tor wioślarski. Statek płynie dalej, mijając trzcinowiska. Widać dziesiątki gatunków ptaków wodnych, dla których Gopło to ostoja spokoju. Na temat przyrody nadgoplańskiej podczas rejsu ciekawie opowiada turystom kapitan statku.

 • przejazd do Strzelna

Muzeum w Strzelinie – Romański Ośrodek Kultury Ottona I Bolesława

Zbiory podzielone są na dwie części: romańsko-archeologiczną i liturgiczną, dotyczą bogatej historii zakonu norbertanek. Ekspozycję romańską i lapidarium można zaliczyć do największych w Polsce zbiorów rzeźby romańskiej – m.in. portal północny z trójlistnym tympanonem, na którym Chrystus Triumfujący siedząc na tęczy depcze złe bestie – lwa i smoka, tympanon Zwiastowania NMP przez Archanioła Gabriela, płyty nagrobne oraz płaskorzeźby z dawnego lektorium – m.in. „Matka Boża z Dzieciątkiem w otoczeniu proroków”, „Zdjęcie z krzyża i opłakiwanie”. W drugiej sali muzealnej (nad kaplicą św. Barbary) zobaczymy przepiękne relikwiarze, dokumenty, rzeźby, szaty liturgiczne, a także inne eksponaty należące dawniej do sióstr norbertanek. W obu salach organizowane są wystawy czasowe (malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne i inne).

Rotunda Świętego Prokopa w Strzelinie

Kościół ten jest jedną z najstarszych romańskich świątyń (XII w.), a zarazem największą romańską rotundą w Polsce. Wyjątek europejski stanowi prostokątne prezbiterium z oryginalnym sklepieniem. Od północy przylegają dwie asymetrycznie absydy a od zachodu cylindryczna wieża. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później. Do 1779 r. świątynia funkcjonowała pw. św. Krzyża. Za czasów wojen napoleońskich od 1812 r. służyła jako spichlerz, następnie jako dzwonnica. Podczas II wojny światowej Niemcy zrobili z kościoła magazyn i wycofując się podłożyli materiały wybuchowe, mury wytrzymały, ale zniszczono kopułę i górne partie wieży. Wśród surowego wyposażenia świątyni można zauważyć: tympanom fundacyjny kościoła (kopia), pusty romański grobowiec – przypuszczalnie fundatora, najstarsze w Polsce stacje drogi krzyżowej (1531 r.). W zachodniej części znajduje się empora (biforium), w której zasiadali królowie i dostojnicy. Prawdopodobnie przebywali tam Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary i inni. U wejścia do kościoła stoi XII-wieczna romańska kropielnica, w całości wyciosana w jednym kamieniu.

Bazylika Świętej Trójcy i NMP w Strzelinie

Bazylika jest budowlą romańską z przełomu XII/XIII w. – konsekrowana w 1216 r. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, do pewnych wysokości jest jednak zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy. Pierwotne romańskie mury kościoła w obwodzie są zachowane po dzień dzisiejszy. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża łacińskiego a prezbiterium zakończone absydą z dwiema kaplicami po bokach. Wśród licznych ołtarzy należy zwrócić szczególną uwagę na relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.). Warto również zobaczyć Ołtarz MBNP z kopią obrazu MariaZell w Austrii, konfesjonały, skarbiec muzealny, oraz zakrystię. Najcenniejszym jednak zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich (wszystkich kolumn jest siedem). Południowa kolumna wyobraża personifikację cnót: sprawiedliwość, wiarę, mądrość, pobożność, czystość, cierpliwość, pokorę, posłuszeństwo, wstrzemięźliwość, pokój chrystusowy. Na głowicy tej kolumny wyrzeźbiono scenę chrztu Chrystusa w Jordanie przez Jana Chrzciciela. Druga kolumna północna przedstawia personifikację przywar: gniew, morderstwo, pychę, bezbożność, krzywoprzysięstwo, obżarstwo, rozpustę, zawiść, bluźnierstwo, swawola. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostella i we Włoszech, w Wenecji (katedra pw. św. Marka).

 • przejazd do Mogilna

Klasztor pobenedyktyński i kościół św. Jana w Mogilnie

Klasztor ma bardzo bogatą historię. Sięga ona pierwszej połowy XI wieku, kiedy to Kazimierz Odnowiciel, a później Bolesław Śmiały ufundowali budowlę. Z biegiem czasu świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Dlatego teraz klasztor można nazwać istną mieszkanką stylów: romańskiego, gotyckiego, barokowego, klasycyzmu oraz rokoko. Wnętrze wykonane jest w większości w stylu barokowym. Ołtarz kościoła św. Jana znajduje się we wnętrzu romańskiej absydy. Jednak najciekawszym miejscem w klasztorze są dwie krypty romańskie z unikatowym sklepieniem kolebkowym. Na dziedzińcu znajduje się średniowieczna studnia. Klasztor jest bardzo malowniczo położony - na cypelku Jeziora Mogileńskiego wokół polodowcowych lekkich fałdowań.

 • przejazd do ośrodka
 • zakwaterowanie
 • obiadokolacja

Dzień 2

 • śniadanie
 • przejazd do Gniezna

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Na Wzgórzu Lecha wznosi się jeden z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski - Katedra gnieźnieńska. Obecna gotycka budowla pochodzi z przełomu XIV i XV w. i jest trzecim w kolejności kościołem wzniesionym na Wzgórzu. Pierwsza świątynia powstała w latach 970-977. Po zniszczeniach, będących następstwem walk wewnętrznych i najazdu Brzetysława (1038 r.) odbudowano katedrę w stylu romańskim. Była ona miejscem synodu z udziałem legata papieskiego (1103-1104), świadkiem uroczystości związanych z odnalezieniem i umieszczeniem w katedrze relikwii św. Wojciecha. Ostatniej znaczącej przebudowy dokonano w XV-XVIII w. otaczając katedrę wieńcem kaplic, dobudowano wieże południową i północną. Niemal od tysiąca lat z katedrą w Gnieźnie związany jest kult św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali wielcy tego świata: Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan Olbracht, Zygmunt III Waza. Wspaniały jest wystrój architektoniczny katedry. Na szczególną uwagę zasługują brązowe Drzwi Gnieźnieńskie, dzieło sztuki romańskiej z XII w., ilustrujące żywot św. Wojciecha. Wzrok przyciąga srebrna trumna z relikwiami świętego Wojciecha (dzieło Piotra van der Rennena z Gdańska) płyty nagrobne św. Wojciecha (Hansa Brandta z Gdańska) i biskupa Zbigniewa Oleśnickiego (autorstwa Wita Stwosza). Warto też zauważyć malowidła ścienne, fragmenty polichromii gotyckiej i osiem zespołów malarstwa barokowego oraz umieszczony w tzw. łuku tęczowym, piętnastowieczny krucyfiks. W podziemiach zobaczyć można m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 r. oraz odkryte podczas badań archeologicznych relikty oratorium z końca IX w., fragmenty murów bazyliki Mieszka I, fragmenty ceramicznej posadzki i stipes, na którym znajdował się ołtarz ze złotym relikwiarzem św. Wojciecha.

Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Zbiory Muzeum obejmują zabytki sztuki sakralnej należące do archidiecezji gnieźnieńskiej często przeniesione z innych miejsc (np. kolegiata w Kruszwicy i Trzemesznie). Wystawionych jest stale 75 obiektów ze skarbca katedralnego z okresu od X do XVIII wieku. Do najcenniejszych eksponatów Muzeum zalicza się: Kielich Świętego Wojciecha - agatowa czara z X wieku w złotej oprawie z przełomu XII i XIII wieku, Kielich Dąbrówki (I kielich Dąbrówki)- wykonany ok. 1170 roku, Kielich królewski (II kielich Dąbrówki) - dar Mieszka III Starego dla gnieźnieńskiej archikatedry , wykonany ok. 1190 roku, pochodzi z Trzemeszna, Opłakiwanie z Gościeszyna - rzeźba z ok. 1420 r., Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny - XIV-wieczna drewniana płaskorzeźba pochodząca z kościoła w Liszkowie. Muzeum sprawuje również opiekę nad skarbcem katedralnym, który obok Wawelskiego należy do najbardziej okazałych. Posiada najcenniejsze i najbardziej unikatowe zabytki sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Archeologicznego. Ekspozycja poświęcona jest rozwojowi państwowości polskiej od wczesnego średniowiecza do ostatniego króla z dynastii Piastów. Na wystawie stałej prezentowane są: jedna z większych w Polsce kolekcji gotyckich i renesansowych kafli piecowych, zbiór XIX-wiecznego malarstwa o tematyce historycznej, portrety i sceny związane z dziejami Piastów, historia Gniezna. Największą atrakcją gnieźnieńskiego muzeum jest godzinny spektakl audiowizualny. Podczas tej niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni widzowie poznają historię i kulturę Polski Piastów. Z użyciem nowoczesnych technik eksponowane są obiekty odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych, zabytki sztuki oraz makiety, rekonstrukcje i kopie najwspanialszych dzieł sztuki (regalia Kazimierza Wielkiego, „Szczerbiec” – miecz koronacyjny, włócznia św. Maurycego, skarby piśmiennictwa), a towarzyszy temu film prezentowany na kilku ekranach.

 • przejazd do Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy

Na wyspie, zwanej Ostrowem Lednickim, zachowały się pozostałości grodu oraz najstarsze, pochodzące bowiem z połowy X wieku, i zarazem najlepiej zachowane pozostałości kamiennych budowli w Polsce: pałacu, kaplicy i kościoła, otoczonych wałem obronnym. Są to ruiny wczesnopiastowskiego grodu biskupiego wzniesionego w czasach księcia Mieszka I. Prawdopodobnie to tutaj w 1000 roku Bolesław Chrobry podejmował na wyspie cesarza Ottona III, który na znak uznania Bolesława za suwerennego władcę włożył na jego głowę swój cesarski diadem.

 • przejazd do Pobiedzisk

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego w Pobiedziskach

Na terenie skansenu zlokalizowanych jest 35 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wykonanych w skali 1:20, z trwałych tworzyw, a niektóre fragmenty zrealizowane są z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne. Obiekty aktualnie znajdujące się w skansenie to między innymi: Pałac w Rogalnie, Biblioteka Raczyńskich, Zagroda wiejska Biskupin, Katedra w Gnieźnie i Stary Rynek w Poznaniu.

Gród Pobiedziska

Drewniana forteca z okresu wczesnego średniowiecza. Na terenie grodu znajduje się wystawa wczesnośredniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Są to wyjątkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych, integrujące cała rodzinę. Gród Pobiedziska stanowi idealne miejsce do przeprowadzenia lekcji historii, organizacji imprezy lub po prostu ciekawego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

 • przejazd do ośrodka
 • obiadokolacja

Dzień 3

 • śniadanie
 • wykwaterowanie
 • przejazd do Żnina

Baszta w Żninie

Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, jakie funkcje pełniły poszczególne kondygnacje wieży. Dziś w zrekonstruowanych wnętrzach, w przyziemiu znalazła się zbrojownia, natomiast na II kondygnacji – Ława Miejska – miejsce narad rajców miejskich oraz prowadzenia drobniejszych spraw sądowych – tzw. roków. Kolejne piętro zajmuje dziś skarbiec miejski z wagą mniejszą, poddasze kryje zaś zabytkowy mechanizm zegara.

Żnińska Kolej Powiatowa

Żnińska Kolej Powiatowa istnieje na mapie wąskotorówek od 1894 roku. Przez lata obsługiwała ruch pasażerski i towarowy, natomiast od lat 70-tych funkcjonuje jako przewoźnik turystyczny. W chwili obecnej zabytkowy skład wąskotorowy odbywa regularne kursy na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa, zatrzymując się kolejno przy największych atrakcjach turystycznych regionu.

 • przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

To wyjątkowe miejsce - zarówno dla miłośników historii techniki, turystów zwiedzających najatrakcyjniejsze zakątki Polski, którzy nigdy nie kryli swego zamiłowania do kolei, a zwłaszcza parowozów. Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzono tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów - między innymi 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 roku, kilka następnych z okresu I wojny światowej), wagony o najróżniejszym przeznaczeniu - towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.

Zamek Diabła Weneckiego

Usytuowany strategicznie na przesmyku jezior Weneckiego i Biskupińskiego zamek (jeden z pierwszych prywatnych zamków obronnych w Polsce) strzegł ongiś szlaku łączącego Żnin z Gnieznem czyli de facto granic Państwa Krzyżackiego z siedzibą głów polskiego kościoła. Według lokalnych podań - tutaj właśnie “testowano” bombardy (armaty) przed bitwą pod Grunwaldem. Swą nazwę zamek zawdzięcza Mikołajowi Nałęczowi - panu na Wenecji, sędziemu kaliskiemu, który – jak głosi legenda - ze względu na surowość swych sądów przezwany został Krwawym Diabłem Weneckim lub Krwawcem. Dziś obiekt pozostaje w trwałej ruinie, można jednak zwiedzić jego dziedziniec, u jego podnóża rozłożyła się jedna z największych w Europie wystaw średniowiecznych machin oblężniczych.

 • przejazd do Biskupina

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Obejmuje częściowo zrekonstruowaną osadę obronną z okresu kultury łużyckiej, sprzed 2700 lat. Biskupin nazywany jest „Polskimi Pompejami”. Osadę odkrył miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer w 1933 roku, który powiadomił o znalezisku profesora Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Na podstawie badań drewna użytego do budowy osady, stwierdzono że osiedle powstało na półwyspie jeziora Biskupińskiego około 740 roku p.n.e. Miało ponad 100 domostw, ustawionych w 13 rzędach wzdłuż 11 „ulic”. Każda z „ulic” była szeroka na 2,5 metra oraz wymoszczona drewnem. W osiedlu obronnym, które było zasiedlone przez 150 lat mogło jednocześnie mieszkać ponad 1000 osób. Cała osada była otoczona wałem drewniano – ziemnym o długości około 460 metrów, szerokości do 3,5 metra oraz przeciętnej wysokości około 6 metrów. Dodatkowo osiedle biskupińskie otaczał szeroki od 2 do 9 metrów falochron, złożony z ukośnie wbitych pali, których część została zachowana. Do zwiedzania udostępniono ekspozycję „Świt historii nad jeziorem Biskupińskim” oraz osiedle obronne ze zrekonstruowanymi: odcinkami wałów obronnych, domostwami, ulicami, falochronem oraz bramą wjazdową. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie uznano za pomnik historii Polski.

 • powrót w godzinach wieczornych

Informacje dodatkowe

Region: Kujawy, Wielkopolska
Dni: 3
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea
Rodzaj atrakcji: Dziedzictwo UNESCO, Fortyfikacje i twierdze, Historie niezwykłe, Koleje wąskotorowe, Kościoły, klasztory, sanktuaria, Miejsca pamięci i pomniki, Miejsce z klimatem, Muzea, Skanseny, Parki Etnograficzne, Szlaki tematyczne, Szlaki turystyczne, Wiara i obyczaje, Zabytki archeologiczne, Zabytkowe budynki, Zamki