UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Śladami Legend Toruńskich - wycieczka z animatorami

Wycieczki dla ciekawych
Cena: 439,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w domu wypoczynkowym, pensjonacie, hotelu w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, opiekę animatorów, podatek VAT
Kod wycieczki: WK-SzLTAn
Program fakultatywny: ---

Opis

A może by tak zatrzymać słońce i ruszyć ziemię? Tylko jak to zrobić? Najłatwiej zagryzając pierniki w Toruniu! Podczas naszej wycieczki poznacie miasto Toruń z epoki średniowiecza słuchając anegdot i przypowieści z codziennego życia mieszkańców. Toruń – jedno z najstarszych polskich miast, z pięknym zespołem staromiejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kojarzone jest z osobą Mikołaja Kopernika i słynnymi piernikami – tutaj właśnie znajduje się Żywe Muzeum Piernika. Podczas naszej wycieczki zobaczymy także przepiękny Zamek Golubski i urocze pozostałości po zamku krzyżackim w Radzyniu Chełmińskim, w którym nagrywane były sceny do filmu Pan Samochodzik i Templariusze.

Dzień 1

 • zbiórka i wyjazd w godzinach porannych
 • przejazd do Torunia

Stare Miasto w Toruniu

Zwany Rynkiem Staromiejskim w kształcie kwadratu o boku ok 110 metrów został wytyczony w XIII wieku. Znajduje się na nim wiele zabytkowych i bogatych architektonicznie obiektów. Wśród zabytków, które obejrzymy na spacerze z przewodnikiem znajdą się: Łuk Cezara - Kościół Mariacki - Rynek Staromiejski (Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd, Kościół Ducha św., Kamienica Pod Gwiazdą, gospoda flisacza, pomnik Kopernika, Flisak) - Krzywa Wieża - zespół murów obronnych - spichrze - Brama Żeglarska - Droga Królewska - Katedra Świętojańska oraz Dom Kopernika.

Muzeum Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Mikołaja Kopernika jest muzeum biograficznym najwybitniejszego torunianina, umiejscowionym w dwóch pięknych kamienicach gotyckich: w jego domu rodzinnym - ekspozycja poświęcona wyłącznie Kopernikowi i w połączonej z nim sąsiedniej kamienicy mieszczańskiej - ekspozycja wnętrz mieszczańskich okresu hanzeatyckiego.

Makieta XV-wiecznego Torunia

Do jednych z największych atrakcji należy program światło-dźwięk przy makiecie średniowiecznego Torunia. Model ten, pokazujący toruński zespół miejski z czasów Mikołaja Kopernika, przedstawiony jest w skali 1:250. Znajduje się w jednej z oficyn Domu Kopernika. Model wykonany z drewna i tworzyw sztucznych ukazuje dawny obraz zabudowy mieszkalnej, budowli monumentalnych sakralnych i świeckich i urządzeń obronnych Torunia.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to jedyne takie miejsce w Europie, połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce, które pozwoli Państwu przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy opowiemy pradawne, tradycyjne, przekazywane słowem legendy toruńskie. Owe cenne historie możecie poznawać na dwa sposoby. Ci, co są szczególnie nieśmiali, małomówni i romantyczni, mogą tylko wsłuchiwać się w opowieści Strażników Domu Legend i przypatrywać się licznym średniowiecznym narzędziom i krajobrazom. Ci, co chcą odwagi swojej dowieść, zdobyć szlify krzyżackie i flisacze, mogą czynnie uczestniczyć w legendarnym teatrum. Opowiadanych przez nas sześć legend to historie uniwersalne, mogące rozweselić, nauczyć, a i animuszu dodać. Zarówno młodemu terminującemu, jak i zacnemu seniorowi rodu. W naszym domu snujemy opowieści wszystkim - bez względu na wiek. Mogą być one pouczające, rubaszne, straszne, a i rodziny scalające.

 • przejazd do ośrodka
 • zakwaterowanie
 • obiadokolacja
 • gry i zabawy z animatorami

Dzień 2

 • śniadanie
 • przejazd do planetarium

Planetarium w Toruniu

Jakże mógłby się kopernikowski Toruń obejść bez planetarium, będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce? Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet. Siedząc wygodnie w fotelach obejrzymy seans. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełni muzyka.

Zamek Krzyżacki w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Dlatego rozplanowanie zamku toruńskiego jest inne od typowych zamków krzyżackich. Odkopane spod gruzu, uporządkowane i zabezpieczone (w 1966 roku z okazji 500. rocznicy zawarcia drugiego pokoju toruńskiego i 1000-lecia państwa polskiego), w formie trwałej ruiny, fragmenty zamku pełnią dziś rolę pomnika upamiętniającego zwycięską wojnę z Zakonem i powrót Torunia do Polski. Podczas wycieczki z przewodnikiem zwiedzimy dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Ponadto ekspozycje stałe i czasowe między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę wina mistrzów, warsztat strycharski, zbrojownię, makietę zamku, salę strachu.

 • przejazd do Golubia Dobrzynia

Zamek w Golubiu Dobrzyniu

Zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1296 – 1310 z przeznaczeniem na siedzibę komtura. Wielokrotnie zdobywany i niszczony. Za rządów starościny królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, zamek zmienił wygląd z gotyckiej warowni na renesansową rezydencję pałacową zwieńczoną attyką. Wewnątrz zamku podziwiać można zbiory etnograficzne, kopie militariów z czasu Bitwy pod Grunwaldem i machiny wojenne z filmu "Potop" – wszystko w ramach muzeum regionalnego. Do zwiedzania udostępnione są lochy, kilka komnat i dziedziniec.

 • przejazd do Radzynia Chełmińskiego

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

„W roku Pańskim 1234 brat i mistrz Herman, kiedy już usunął z ziemi chełmińskiej Prusów, zebrał wojsko braci i zbrojnych i wybudował zamek w Radzyniu na skraju pustkowia..." Tak rozpoczyna się historia tego przepięknego krzyżackiego zamku. Proponujemy spotkania z historią, podróż do świata minionego, zaklętego w murach starego zamczyska w Radzyniu Chełmińskim. Warto tego świata pokosztować odwiedzając to szczególne miejsce. W ramach naszego spotkania: zwiedzanie zamku między innymi komnat, kostnicy z salą tortur i narożnej wieży; prezentacja jego historii; wystawa makiet zamków krzyżackich. To tu nagrywano dwa pierwsze odcinki filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki wyryte w murze.

 • powrót do ośrodka
 • obiadokolacja
 • gry i zabawy z animatorami

Dzień 3

 • śniadanie
 • wykwaterowanie

Fort IV w Toruniu

Fort jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą, a także zaczerpnąć łaski losu w "szczęśliwej latrynie".

Żywe Muzeum Piernika

Jest to muzeum interaktywne: na pierwszym piętrze w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur, w tradycyjny sposób, narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Na drugim piętrze wkraczamy w świat mechanizacji wieku XIX i XX. Weźmiemy aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewając mąkę, ubijając w moździerzu korzenie, etc. Następnie, przy pomocy oryginalnych form ukształtujemy z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabierzemy jako pamiątkę z muzeum. Gospodarzem pokazu głównego jest słynny Mistrz Piernikarski, któremu pomagają Wiedźma Korzenna i czeladnicy. Na drugim piętrze czekają na nas Brat z Siostrą, którzy otwierają nową piernikarnię w roku 1905 i potrzebują chętnych do pracy na machineriach, które zakupili do swojej fabryki.

 • powrót w godzinach późno popołudniowych

Autorski program animacji „Mali Odkrywcy Torunia”

Podróż autokarem

 • Piosenki i pląsy
 • Zagadki dla uczestników
 • Ciekawostki o Toruniu

Zwiad - Gry i zabawy integracyjne

 • Każda z klas otrzymuje pytania dotyczące Torunia. Razem z opiekunami wyruszają na Zwiad. Pytania będą potrzebne w dalszej części zabawy.
 • Podsumowanie zwiadu – wykonywanie plakatów podsumowujących zadanie.

Jarmark Cudów

 • Przygotowanie do Jarmarku cudów – każda z klas dzieli się na mniejsze grupy. Każda z grup wymyśla razem z opiekunem usługę, towar, który będzie sprzedawany na Toruńskim Jarmarku Cudów. Dzieci otrzymają potrzebne materiały.
 • Jarmark cudów – zabawa w targ, podczas której uczestnicy otrzymają „walutę” obowiązującą na Jarmarku i będą sprzedawać swoje produkty, usługi – loteria, masaże, wszystko to co dzieci wymyślą, oczywiście pod opieką animatora.

Terenoznawstwo

 • Każdy odkrywca powinien znać podstawowe znaki patrolowe, wiedzieć jak określa się kierunki świata, znać szyfry oraz powinien potrafić się skradać.
 • Podczas wspólnych zajęć dzieci poznają wszystkie te informacje, które zostaną wykorzystane podczas gry terenowej, podsumowującej wyjazd.

Gra terenowa

 • Gra terenowa podczas której uczestnicy będą mieli za zadanie odkryć i rozwiązać jedną z tajemnic Torunia.
 • Do rozwiązania tej zagadki potrzebny będzie spryt oraz wiedza, którą dzieci zdobyły podczas wycieczek oraz na zajęciach.

Informacje dodatkowe

Region: Kujawy
Dni: 3
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 0-3, Szk. Podst. kl. 4-6
Tematyka: zabytki, muzea, nauka, kultura, aktywny wypoczynek, sport, zabawa, integracja
Rodzaj atrakcji: Dziedzictwo UNESCO, Historie niezwykłe, Inne sporty, Kina, teatry, filharmonie, Kościoły, klasztory, sanktuaria, Miejsca pamięci i pomniki, Miejsca wypoczynku w mieście, Miejsce z klimatem, Mury obronne, Muzea, Planetaria, Rekreacja, Rynki, place i deptaki, Wiara i obyczaje, Zabytkowe budynki, Zamki