UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Dinozaury i Legendy Toruńskie

Wycieczki dla aktywnych
Cena: 586,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w obiektach o standardzie turystycznym (domy wypoczynkowe, ośrodki wczasowe, schroniska młodzieżowe) w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, opiekę animatorów, podatek VAT
Kod wycieczki: WK-DiLT
Program fakultatywny: ---

Opis

A może by tak zatrzymać słońce i ruszyć ziemię? Tylko jak to zrobić? Najłatwiej zagryzając pierniki w Toruniu! Podczas naszej wycieczki poznacie miasto Toruń z epoki średniowiecza słuchając anegdot i przypowieści z codziennego życia mieszkańców. Toruń – jedno z najstarszych polskich miast, z pięknym zespołem staromiejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kojarzone jest z osobą Mikołaja Kopernika i słynnymi piernikami – tutaj właśnie znajduje się Żywe Muzeum Piernika. Podczas naszej wycieczki zobaczymy także przepiękny Zamek Golubski i urocze pozostałości po zamku krzyżackim w Radzyniu Chełmińskim, w którym nagrywane były sceny do filmu Pan Samochodzik i Templariusze.

Dzień 1

 • zbiórka i wyjazd w godzinach porannych
 • przejazd do Torunia

Stare Miasto w Toruniu

Zwany Rynkiem Staromiejskim w kształcie kwadratu o boku ok 110 metrów został wytyczony w XIII wieku. Znajduje się na nim wiele zabytkowych i bogatych architektonicznie obiektów. Wśród zabytków, które obejrzymy na spacerze z przewodnikiem znajdą się: Łuk Cezara - Kościół Mariacki - Rynek Staromiejski (Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Piernikowa Aleja Gwiazd, Kościół Ducha św., Kamienica Pod Gwiazdą, gospoda flisacza, pomnik Kopernika, Flisak) - Krzywa Wieża - zespół murów obronnych - spichrze - Brama Żeglarska - Droga Królewska - Katedra Świętojańska oraz Dom Kopernika.

Muzeum Dom Mikołaja Kopernika

Muzeum Mikołaja Kopernika jest muzeum biograficznym najwybitniejszego torunianina, umiejscowionym w dwóch pięknych kamienicach gotyckich: w jego domu rodzinnym - ekspozycja poświęcona wyłącznie Kopernikowi i w połączonej z nim sąsiedniej kamienicy mieszczańskiej - ekspozycja wnętrz mieszczańskich okresu hanzeatyckiego.

Makieta XV-wiecznego Torunia

Do jednych z największych atrakcji należy program światło-dźwięk przy makiecie średniowiecznego Torunia. Model ten, pokazujący toruński zespół miejski z czasów Mikołaja Kopernika, przedstawiony jest w skali 1:250. Znajduje się w jednej z oficyn Domu Kopernika. Model wykonany z drewna i tworzyw sztucznych ukazuje dawny obraz zabudowy mieszkalnej, budowli monumentalnych sakralnych i świeckich i urządzeń obronnych Torunia.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich to jedyne takie miejsce w Europie, połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce, które pozwoli Państwu przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy opowiemy pradawne, tradycyjne, przekazywane słowem legendy toruńskie. Owe cenne historie możecie poznawać na dwa sposoby. Ci, co są szczególnie nieśmiali, małomówni i romantyczni, mogą tylko wsłuchiwać się w opowieści Strażników Domu Legend i przypatrywać się licznym średniowiecznym narzędziom i krajobrazom. Ci, co chcą odwagi swojej dowieść, zdobyć szlify krzyżackie i flisacze, mogą czynnie uczestniczyć w legendarnym teatrum. Opowiadanych przez nas sześć legend to historie uniwersalne, mogące rozweselić, nauczyć, a i animuszu dodać. Zarówno młodemu terminującemu, jak i zacnemu seniorowi rodu. W naszym domu snujemy opowieści wszystkim - bez względu na wiek. Mogą być one pouczające, rubaszne, straszne, a i rodziny scalające.

 • przejazd do ośrodka
 • zakwaterowanie
 • obiadokolacja
 • gry i zabawy z animatorami

Dzień 2

 • śniadanie
 • przejazd do planetarium

Planetarium w Toruniu

Jakże mógłby się kopernikowski Toruń obejść bez planetarium, będącego najnowocześniejszym i najpopularniejszym takim obiektem w Polsce? Nowoczesne wyposażenie, efekty specjalne gwarantują niezapomniane wrażenia. Tutaj można w środku dnia zobaczyć rozgwieżdżone niebo, odbyć kosmiczną podróż na odległe planety, przelecieć przez pierścienie Saturna czy spojrzeć w kosmiczną przestrzeń z innych planet. Siedząc wygodnie w fotelach obejrzymy seans. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełni muzyka.

Zamek Krzyżacki w Toruniu

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu są pozostałościami po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Dlatego rozplanowanie zamku toruńskiego jest inne od typowych zamków krzyżackich. Odkopane spod gruzu, uporządkowane i zabezpieczone (w 1966 roku z okazji 500. rocznicy zawarcia drugiego pokoju toruńskiego i 1000-lecia państwa polskiego), w formie trwałej ruiny, fragmenty zamku pełnią dziś rolę pomnika upamiętniającego zwycięską wojnę z Zakonem i powrót Torunia do Polski. Podczas wycieczki z przewodnikiem zwiedzimy dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Ponadto ekspozycje stałe i czasowe między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę wina mistrzów, warsztat strycharski, zbrojownię, makietę zamku, salę strachu.

 • przejazd do Golubia Dobrzynia

Zamek w Golubiu Dobrzyniu

Zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1296 – 1310 z przeznaczeniem na siedzibę komtura. Wielokrotnie zdobywany i niszczony. Za rządów starościny królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, zamek zmienił wygląd z gotyckiej warowni na renesansową rezydencję pałacową zwieńczoną attyką. Wewnątrz zamku podziwiać można zbiory etnograficzne, kopie militariów z czasu Bitwy pod Grunwaldem i machiny wojenne z filmu "Potop" – wszystko w ramach muzeum regionalnego. Do zwiedzania udostępnione są lochy, kilka komnat i dziedziniec.

 • przejazd do Radzynia Chełmińskiego

Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

„W roku Pańskim 1234 brat i mistrz Herman, kiedy już usunął z ziemi chełmińskiej Prusów, zebrał wojsko braci i zbrojnych i wybudował zamek w Radzyniu na skraju pustkowia..." Tak rozpoczyna się historia tego przepięknego krzyżackiego zamku. Proponujemy spotkania z historią, podróż do świata minionego, zaklętego w murach starego zamczyska w Radzyniu Chełmińskim. Warto tego świata pokosztować odwiedzając to szczególne miejsce. W ramach naszego spotkania: zwiedzanie zamku między innymi komnat, kostnicy z salą tortur i narożnej wieży; prezentacja jego historii; wystawa makiet zamków krzyżackich. To tu nagrywano dwa pierwsze odcinki filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” ze Stanisławem Mikulskim w roli głównej. Pozostałością po planie filmowym są tajemne znaki wyryte w murze.

 • powrót do ośrodka
 • obiadokolacja
 • gry i zabawy z animatorami

Dzień 3

 • śniadanie
 • przejazd do Solca Kujawskiego

JuraPark w Solcu Kujawskim

Ścieżka z dinozaurami to jedna z głównych atrakcji JuraParku. Odbędziemy tu cudowną wędrówkę przez erę dinozaurów. Spacer pośród zrekonstruowanych modeli tych ogromnych zwierząt to niezwykła przygoda. Prócz dinozaurów są tu również gady ssakokształtne oraz tropy najstarszego znanego dziś tetrapoda (czworonoga), którego ślady pochodzące z okresu dewońskiego sprzed około 395 mln lat znaleziono w Górach Świętokrzyskich.
Ten tajemniczy, odległy świat ożywa dzięki opowieściom przewodników, a ich wiedzę uzupełniają też tablice o zwierzętach i ważniejszych wydarzeniach z dziejów życia na Ziemi.

Muzeum Ziemi

W JuraParku odwiedzimy też Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha z bogatą kolekcją skamieniałości z różnych okresów w dziejach Ziemi. Podczas zwiedzania można dotknąć karbońskiego widłaka, kości dewońskiej ryby pancernej a nawet stromatolitu - maty glonowej liczącej ponad pół mln lat!

Ogród Zimowy

Ogród zimowy mieści się w oszklonej części pawilonu muzealnego, można tu zobaczyć wiele gatunków egzotycznych i reliktowych roślin, również takich, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach dinozaurów.

Rozrywka

Poza edukacją czeka na nas także zabawa w JuraParku - plac zabaw, Park Rozrywki z różnymi automatami, dmuchańcami, kolejką i karuzelami czy kino 5D.

 • powrót do ośrodka
 • gry i zabawy z animatorami
 • ognisko

Dzień 4

 • śniadanie
 • wykwaterowanie

Fort IV w Toruniu

Fort jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą, a także zaczerpnąć łaski losu w "szczęśliwej latrynie".

Żywe Muzeum Piernika

Jest to muzeum interaktywne: na pierwszym piętrze w odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur, w tradycyjny sposób, narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Na drugim piętrze wkraczamy w świat mechanizacji wieku XIX i XX. Weźmiemy aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewając mąkę, ubijając w moździerzu korzenie, etc. Następnie, przy pomocy oryginalnych form ukształtujemy z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabierzemy jako pamiątkę z muzeum. Gospodarzem pokazu głównego jest słynny Mistrz Piernikarski, któremu pomagają Wiedźma Korzenna i czeladnicy. Na drugim piętrze czekają na nas Brat z Siostrą, którzy otwierają nową piernikarnię w roku 1905 i potrzebują chętnych do pracy na machineriach, które zakupili do swojej fabryki.

 • powrót w godzinach późno popołudniowych

Autorski program animacji „Mali Odkrywcy Torunia”

Podróż autokarem

 • Piosenki i pląsy
 • Zagadki dla uczestników
 • Ciekawostki o Toruniu

Zwiad - Gry i zabawy integracyjne

 • Każda z klas otrzymuje pytania dotyczące Torunia. Razem z opiekunami wyruszają na Zwiad. Pytania będą potrzebne w dalszej części zabawy.
 • Podsumowanie zwiadu – wykonywanie plakatów podsumowujących zadanie.

Jarmark Cudów

 • Przygotowanie do Jarmarku cudów – każda z klas dzieli się na mniejsze grupy. Każda z grup wymyśla razem z opiekunem usługę, towar, który będzie sprzedawany na Toruńskim Jarmarku Cudów. Dzieci otrzymają potrzebne materiały.
 • Jarmark cudów – zabawa w targ, podczas której uczestnicy otrzymają „walutę” obowiązującą na Jarmarku i będą sprzedawać swoje produkty, usługi – loteria, masaże, wszystko to co dzieci wymyślą, oczywiście pod opieką animatora.

Terenoznawstwo

 • Każdy odkrywca powinien znać podstawowe znaki patrolowe, wiedzieć jak określa się kierunki świata, znać szyfry oraz powinien potrafić się skradać.
 • Podczas wspólnych zajęć dzieci poznają wszystkie te informacje, które zostaną wykorzystane podczas gry terenowej, podsumowującej wyjazd.

Gra terenowa

 • Gra terenowa podczas której uczestnicy będą mieli za zadanie odkryć i rozwiązać jedną z tajemnic Torunia.
 • Do rozwiązania tej zagadki potrzebny będzie spryt oraz wiedza, którą dzieci zdobyły podczas wycieczek oraz na zajęciach.

Informacje dodatkowe

Region: Kujawy
Dni: 4
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 0-3, Szk. Podst. kl. 4-6
Tematyka: zabytki, muzea, nauka, kultura, aktywny wypoczynek, sport, zabawa, integracja
Rodzaj atrakcji: Dziedzictwo UNESCO, Kina, teatry, filharmonie, Muzea, Rynki, place i deptaki, Zabytkowe budynki, Zamki