UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

W Poszukiwaniu Złotego Pociągu - Skarby III Rzeszy na Dolnym Śląsku

Wycieczki dla ciekawych
Cena: 650,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w domu wypoczynkowym, pensjonacie, hotelu w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: WK-WPZP
Program fakultatywny: ---

Opis

Jakie tajemnice kryją tajemnicze budowle kompleksu Riese? Czy w skalnych kompleksach ukryty jest sławny złoty pociąg? Badacze od lat dyskutują na temat przeznaczenia obiektów budowanych w Górach Sowich. Ich zdania na ten temat często bardzo się różnią. A może miały to być schrony dla Hitlera i jego najbliższych współpracowników?

A może podziemne fabryki lub laboratoria chemiczne, biologiczne czy atomowe? Co do jednego badacze są zgodni: czas trwania budowy, użyte tu siły i środki pozwalają przyjąć, że Niemcy zbudowali o wiele więcej niż możemy dziś zobaczyć. Gdzieś w Górach Sowich znajdują się doskonale ukryte i zamaskowane obiekty. Być może stoją tam maszyny i urządzenia, które już pracowały, służyły jakimś badaniom czy doświadczeniom. Spróbujmy razem odkryć tajemnice kompleksu Riese w Górach Sowich.

UWAGA!

Wycieczka nie propaguje idei nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych i totalitarnych ani jakichkolwiek innych, jakimikolwiek by nie były. Ukierunkowana jest jedynie na przedstawienie odbiorcom prawdy historycznej.

Dzień 1

 • wyjazd w godzinach porannych
 • przejazd do Konewki

Bunkier w Konewce

Budowa schronów w Konewce i Jeleniu była następstwem utworzenia w końcu 1939 r. w Spale siedziby ważnego niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost.– czyli Dowództwo Wojskowe na Wschodzie obejmowało swoim zasięgiem wschodnie tereny okupowanej Polski (Generalnego Gubernatorstwa) i tereny Prus wschodnich graniczące ziemiami zajętymi przez Związek Radziecki. Do czerwca 1941 r. w Konewce i Jeleniu powstały dwa kompleksy żelbetowych schronów. Głównymi obiektami tych kompleksów miały być potężne schrony kolejowe, mogące pomieścić całe składy pociągów sztabowych. Na trasie zwiedzania zobaczymy schron kolejowy długości 380 m, w którym znajdują się ekspozycja militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wystawy stałe, tematycznie związane z II wojną światową dotyczące fortyfikacji, uzbrojenia, dowództwu Ober-Ost w Spale, działaniom ruchu oporu w okolicy wystawy czasowe udostępniane przez inne muzea, schrony techniczne: hydroforni, kotłowni i elektrowni, z której do schronu kolejowego można przejść pod ziemią do schronu kolejowego 80-cio metrowym odcinkiem kanałów technicznych schron studni głębinowej, chłodnica wody, zbiornik paliwa.

 • przejazd do Rogoźnicy

KL Gross-Rosen

Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku. W lutym 1945 r. więźniowie obozu głównego w Rogoźnicy zostali ewakuowani. 13 lutego odszedł ostatni transport, a opustoszały obóz zajęła Armia Radziecka. W Muzeum w Rogoźnicy zwiedzimy zachowane pozostałości obozu: brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami; fundamenty bloków i krematorium; dzwon obozowy; części piwniczne łaźni, kuchni więźniarskiej, tkalni oraz bloku 9/10; piec krematorium polowego, ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu); fragmenty ogrodzenia obozu. Zachowało się również stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów. Obejrzymy także krótki film opowiadający historię Gross-Rosen.

 • przejazd do ośrodka
 • zakwaterowanie
 • obiadokolacja

Dzień 2

 • śniadanie
 • przejazd do Jedlinki

Pałac Jedlinka

Przed II wojną światową Jedlinka nazywała się Tannhausen. W XVIII wieku stanął tu barokowy dwór, który w 1795 roku został zamieniony na okazały pałac. W latach 1944–1945 mieściło się tu biuro projektowe nazistowskiej Organizacji Todt. Przewodnik oprowadzi nas po pałacu gdzie poznamy dzieje tego obiektu, odwiedzimy m.in. miejsca związane z najbardziej tajemniczym okresem jego historii tj. II wojną światową. Pałac był wtedy obiektem militarnym utajnionym pod kryptonimem Willa Erika i od 1944 roku był siedzibą sztabu organizacji TODT, która budowała podziemny projekt RIESE w Górach Sowich. Wspominamy też o martyrologii więźniów którzy budowali te obiekty. Zwiedzamy zrekonstruowaną salę sztabową oraz podziemia, w których podczas wojny Niemcy zbudowali schron przeciwchemiczny.

 • przejazd do Książa

Zamek Książ

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był perłą Śląska, a także zamkiem z bajki. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń. Trasa zwiedzania prowadzi przez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Następnie poznamy najstarsze pomieszczenia zamkowe przebudowane podczas II wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem Riese. W dalszej części trasa prowadzi przez sale zamkowe tj.: Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Dodatkowo z poziomu tarasów wejdziemy do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem. Dla zwiedzających udostępniona jest część tunelu o długości 96 m, szerokości 1,5 m oraz wysokości 2,5 m, kończącego się niedokończoną klatką schodową.

 • przejazd do Kamiennej Góry

Projekt Arado - Zaginione laboratorium Hitlera

Jedna z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Co kryją podziemia? Unikalne w skali Europy eksponaty - części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i... ! Kamienna Góra w czasie II wojny światowej została podziurawiona podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń. W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego - w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.

 • powrót do ośrodka
 • obiadokolacja
 • dyskoteka/ognisko

Dzień 3

 • śniadanie
 • przejazd do Osówki

Podziemne Miasto Osówka

Prace rozpoczęto tutaj w połowie 1943r. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był utrzymywany w tajemnicy. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tu robót stawia te budowle na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia Riese. Zwiedzając trasę historyczną zobaczymy sposoby drążenia podziemi - różne etapy budowy, wartownie, zdjęcia budowli zewnętrznych eksponaty/uzbrojenie, wyposażenie halę z oryginalnymi szalunkami z roku 1944, betonowe chodniki, rozwiązania techniczne obiektu, scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach. Poznamy losy ludzi pracujących przy projekcie Riese, oraz wiele ciekawostek związanych z Osówką, Górami Sowimi, Dolnym Śląskiem.

 • przejazd do Włodarz

Kompleks Włodarz

Największy obiekt projektu RIESE znajduje się na zalesionym, północno – wschodnim zboczu góry Włodarz. Wejścia do podziemi oraz mające powstać w ich pobliżu budowle umiejscowiono z dala od najbliższych siedzib ludzkich. Prace w kompleksie Włodarz rozpoczęto na przełomie lat 1943/44. Na terenie kompleksu Włodarz równolegle prowadzono prace na powierzchni i pod ziemią. Podziwiając transportery opancerzone, wozy łączności, wozy bojowe, ciężarówki i inny sprzęt wojskowy dochodzimy do wejścia. Z kaskami na głowie przystępujemy do penetracji wnętrza. Mijamy wartownie, aby wejść do pomieszczenia z ekspozycją broni i innych sprzętów znalezionych w wyniku badań obiektu. Wykutymi w skale chodnikami udajemy się w głąb góry wsłuchani w opowieść przewodnika. Idąc podziemnymi korytarzami przechodzimy w kolejne ich zagadkowe wykute w skale odnogi. Trafiamy na tamę oddzielającą zalaną część podziemnej budowli. Wsiadamy do łodzi, by udać się w podróż po zalanych sztolniach. Wrażenie jest przednie. Niezmącona woda pozwala ujrzeć spód tunelu, na którym w dalszym ciągu znajdują się belki, rury, sprzęt i inne pozostałości po budowie wyrobiska. Wpływamy do wielkiej zatopionej sali. W drodze powrotnej obejrzymy wyeksponowane w bocznych odnogach tunelu górnicze narzędzia. Znajdują się tu również wagoniki, których używali więźniowie do wywożenia skalnego urobku.

 • przejazd do Zagórza Śląskiego

Zamek Grodno

Jeden z ciekawszych przykładów architektury militarnej Śląska. Składa się z gotycko-renesansowego zamku górnego, oraz rozległego zamku dolnego. Właścicielami byli tu piastowie świdniccy, rycerze-rabusie oraz ród von Logau. Ci ostatni rozbudowali go w okresie renesansu we wspaniałą rezydencję. Dziś robią wrażenie: dekoracja sgraffitowa bramy wejściowej, fragmenty renesansowej attyki, portal z czerwonego piaskowca, prowadzący na zamek górny. Tam muzeum. Po schodach można wspiąć się na wieżę i rozkoszować się widokiem na Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie. O Zamku Grodno wspomina niemiecki saper, Leonhard von Schreck. Pod dziedzińcem Grodna miała być rzekomo schowana i zabezpieczona minami tajemnicza, obita blachą skrzynia.

 • powrót do ośrodka
 • obiadokolacja
 • zawody sportowe/konkurs wiedzy

Dzień 4

 • śniadanie
 • przejazd do Rzeczki

Sztolnie Walimskie

Podziemna trasa turystyczna w kompleksie „Rzeczka” jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. W kompleksie zobaczymy prawie wykończoną wartownię, w której zgromadzone zostały eksponaty i nieliczne dokumenty związane z wszystkimi kompleksami. Największe rozmiary ma hala łącząca sztolnie I i III (80 m długości, 10 m wysokości i 8 m. szerokości). Pozostawiono ją w środkowej części na etapie prac związanych z jej drążeniem. Całość połączona jest niewielkim przejściem pod stropem.

 • przejazd do Ludwikowic

Muchołapka Muzeum Techniki Militarnej - Riese – Molke

Po podjęciu decyzji o budowie kompleksu ,,Riese” podjęto działania mające na celu zaadoptowanie części kopalni podlegających pod Consolidierte Wenzeslaus- GrubeI, znajdujących się bezpośrednio pod tajną fabryką amunicji Nobel Dynamit AG. 9 lipca 1930 roku doszło do katastrofy. Zginęło 151 górników. Kopalnia została zamknięta. W roku 1933 ponownie otwarto kopalnie, lecz ze względu na niebezpieczeństwo wyrzutów, została kolejny raz zamknięta w lipcu 1939 roku, tym razem bezpowrotnie. Nie wykluczone jest, że podany powód zamknięcia, był jedynie pretekstem, po to by na bazie wyrobisk kopalnianych zbudować olbrzymie, tajne laboratoria i zakłady, gdzie pracowano nad Wunderwaffe. W ten sposób na bazie kopalni ,,Wacław”, tajnej fabryki amunicji i jednej z najnowocześniejszych w tamtym okresie elektrowni, rozpoczęto najbardziej poufne badania nad dzwonem die Glocke oraz innymi tego typu projektami Wunderwaffe. W tym okresie wybudowano również poligon dla pojazdów pionowego startu zwany popularnie ,,Muchołapką”. Cztery podziemne poziomy laboratoriów i hal produkcyjnych podkreślały tajemniczość niemieckich działań, a najniższy poziom osiągał status najbardziej utajnionego. Badaniom nad tajna bronią nadano kryptonim ,,Lothar”, przyjęto dla nich najwyższy stopień utajnienia S-IV. Podczas naszej wycieczki zwiedzimy części naziemne przed wejściami, części naziemne bunkrów, hal produkcyjnych, infrastruktury obronnej na terenie muzeum i terenie przyległym do sztolni, podziemne poziomy obiektu, zobaczymy pojazdy militarne oraz dioramy przedstawiające pracę w fabryce Nobel Dynamit AG.

 • przejazd do Srebrnej Góry

Twierdza Srebrna Gόra

Jest unikatowym obiektem w skali Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat) rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia czynił fort całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. Zwiedzanie Twierdzy zaczyna się na terenie Bastionu Dolnego – Niederbastionu i zapoznania się z historią twierdzy oraz jej podstawowymi funkcjami. Następnie przenosimy się część naziemną głównego Fortu Twierdzy - Donjonu, w tym miejscu zwiedzamy dziedziniec, pochylnie artyleryjskie tutaj tez znajdują się wejścia na taras widokowy na koronie fortu. Stąd trasa turystyczna przenosi nas do kondygnacji parterowej Donjonu, gdzie zwiedzamy pomieszczenia mieszkalno-obronne z galerią zdjęć, przechodząc do XVIII w kazamaty, w których urządzone jest małe muzeum z ekspozycją militariów oraz makietą twierdzy. Tutaj również prezentowany jest przez przewodnika i opis broni czarnoprochowej używanej w wojsku pruskim w epoce napoleońskiej, która kończy się pokazowym wystrzałem z muszkietu lub pistoletu skałkowego. Następnie trasa turystyczna prowadzi do podziemnej kazamaty studziennej, gdzie turyści mają możliwość zobaczenia odrestaurowanej studni, o głębokości ok. 70m, która stanowiła główne zaopatrzenie Twierdzy w wodę. Dalej trasa prowadzi do wyjście z podziemi na dziedziniec Donjonu, gdzie kończy się trasa turystyczna z przewodnikiem i mamy czas na indywidualne zwiedzanie. Szczególnie ciekawym miejscem zwiedzania indywidualnego jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czaka nie lada gratka dla której warto było pokonać trud wejścia na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się lesiste grzbiety Gór Bardzkich i Sowich.

 • przejazd do Ząbkowic Śląskich
 • czas wolny
 • przejazd do ośrodka
 • obiadokolacja

Dzień 5

 • śniadanie
 • wykwaterowanie
 • przejazd do Wrocławia

Festung Breslau - Twierdza Wrocław

Interesująca wycieczka w czasie do miejsc związanych z obroną Twierdzy Wrocław. Dzisiaj nie zobaczymy już zgliszczy miasta, nie poczujemy ceglanego pyłu ani dymu palących się domów, nie usłyszymy wybuchu pocisków, nie wejdziemy do rozległego systemu tuneli. Możemy jednak udać się śladami Festung Breslau z przewodnikiem, szlakiem po mieście ogarniętym wojenną pożogą. Potężne bunkry i schrony przeciwlotnicze. Miejsca, które na zawsze zniknęły z krajobrazu miasta, tajemnice i zagadki do dziś nie wyjaśnione.

 • czas wolny we Wrocławiu
 • powrót

Informacje dodatkowe

Region: Dolny Śląsk, Góry Wałbrzyskie i Sowie
Dni: 5
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli, Seniorzy
Tematyka: zabytki, muzea, natura, przyroda
Rodzaj atrakcji: Fortyfikacje i twierdze, Historie niezwykłe, Jaskinie, groty, Kopalnie, Miejsca martyrologii, Miejsca pamięci i pomniki, Miejsce z klimatem, Muzea, Pałace i dwory, Podziemne trasy turystyczne, Rynki, place i deptaki, Szlaki tematyczne, Zabytki techniki i przemysłu, Zabytkowe budynki, Zamki

Komentarze, Opinie