UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

mobil 602 710 363   tel 22 403 89 17

Survival na Jurze

Wycieczki dla aktywnych
Cena: 599,00 PLN Cena dla grupy 45-49 uczestników
Cennik szczegółowy
Cena zawiera: transport autokarem klasy turystycznej, opiekę licencjonowanego pilota, ubezpieczenie NNW, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, zakwaterowanie w domu wypoczynkowym, pensjonacie, hotelu w pokojach wg. wykazu poniżej, wyżywienie wg programu, usługi przewodnickie, podatek VAT
Kod wycieczki: WK-SnJ
Program fakultatywny: ---

Opis

Zapraszamy Was do uroczego zakątka Jury Krakowsko - Częstochowskiej, czyli krainy usianej niezliczoną ilością wapiennych wzgórz, ostańców skalnych i tajemniczych zamczysk. Jej walory turystyczne przyciągają tutaj spragnionych wrażeń turystów, wspinaczy, miłośników sportów rowerowych czy konnych.

W sercu tej niezwykłej krainy znajduje się niewielka miejscowość Podlesice, w której spędzimy 5 dni na zajęciach survivalowych.

Dzień 1

 • Zbiórka i wyjazd do Podlesic
 • Zakwaterowanie, obiad

Jaskinia Głęboka

Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jest to największa znana aktualnie podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m., a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m. Jaskinia jest siedliskiem wielu organizmów żywych. Najbardziej spektakularne są nietoperze, wykorzystujące jaskinię jako dzienne schronienie od wiosny do jesieni, jak również jako miejsce zimowego spoczynku – hibernacji. W ostatnich latach ich populacja w jaskini rośnie. Komorę Północną jaskini zamieszkuje licznie sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) – pająk, którego można zaobserwować zwiedzając jaskinię. Zwiedzimy podstawową trasę turystyczną z zaaranżowanym oświetleniem, obejrzymy ekspozycję dotyczącą genezy jaskini, szaty naciekowej, działalności człowieka w jaskiniach okolic Podlesic oraz przejdziemy przez podziemny labirynt korytarza Esso i Sali za Esso z bogatą szatą naciekową.

 • Kolacja

Dzień 2

 • Śniadanie

Zajęcia ze wspinaczki skałkowej

Wspinaczka skałkowa - czyli sport, z którego obszar ten słynie. Skałki można podziwiać, ale również zdobywać. Przekażemy Wam podstawową wiedzę na temat tego pasjonującego sportu, a Wy spróbujecie własnych sił w walce ze ścianą... Zapewniamy niezbędny sprzęt oraz asekurację. Reszta pozostaje tylko w Waszych rękach i nogach! Stopień trudności dróg wspinaczkowych dostosujemy do preferencji i umiejętności grupy.

 • Obiad

Zajęcia linowe

Zabawy linowe – mosty linowe, wychodzenie i zjazdy po linie, a także inne „powietrzne” aktywności z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego, prowadzone pod okiem instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu.

 • Kolacja

Dzień 3

 • Śniadanie

Zajęcia survivalowe i integracyjne

Permanentna integracja – gry, zabawy i ciągłe wyzwania mające zaktywizować uczestników do śmiałych działań i szukania niestandardowych rozwiązań. Uczestnicy muszą pokonać od kilku do kilkunastu zadań zarówno fizycznych jak i psychologicznych, które są zlokalizowane w terenie. Najpierw przy pomocy mapy i kompasu należy je odnaleźć, a następnie w jak najkrótszym czasie i jak najdokładniej te zadania wykonać. Istotą całej zabawy jest permanentne współdziałanie wszystkich jej uczestników. Zarówno siła fizyczna jak i błyskotliwość umysłu okażą się niezbędne do osiągnięcia celu. W skład zadań terenowych wchodzą między innymi: pajęczynka, ślepiec, stonoga, tratwa, ładunek wybuchowy...

 • Obiad

Orienteering

Orienteering – to umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Po wstępnym szkoleniu – czas na zawody. Uczestnicy podzieleni zostają na grupy, których zadaniem jest trafienie do punków kontrolnych umieszczonych w terenie. Czasami zastaną tam zadania specjalne. Do dyspozycji ekipy pozostaje mapa i kompas. Liczą się spostrzegawczość i zaangażowanie.

 • Kolacja w formie ogniska

Dzień 4

 • Śniadanie
 • Wyjazd na wycieczkę szlakiem warowni jurajskich

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice należący do słynnego systemu obronnego zwanego Orlimi Gniazdami przez ostanie dziesiątki lat popadał w ruinę. Coraz częściej dochodziło do zawaleń i osunięć partii murów oraz ścian zamku. Gdyby nie podjęte działania rewitalizacyjne, w niedługim czasie z tego pięknego zabytku o narodowym znaczeniu pozostałby jedynie stos kamieni. Po zakończeniu odbudowy murów oraz wieży bramnej, rozpoczęto rekonstrukcje zamku wyższego. W udostępnionych do zwiedzania niższych kondygnacjach warowni obejrzeć można starannie zrekonstruowane komnaty, a w jednej z baszt - niewielkie muzeum.

Zamek w Mirowie

Zamek w Mirowie powstał na czubku wzgórza, na potężnej wapiennej skale. Do jej kształtu dopasowany został zewnętrzny zarys kamiennej budowli, przy czym wieżę umieszczono w najwyższym punkcie. Taki zamysł budowniczych spowodował, że Mirów to zamek o bardzo dziwnym planie – w centralnej części jest nierównobocznym trójkątem, od którego odchodzi długa „ślimacznica” murów prowadząca wokół środka budowli. Dziś Mirów znajduje się w stanie dobrze zachowanej ruiny, której niestety nie można zwiedzać w środku ze względu na obsypujące się ściany. Podziwiać można za to wyniosłą basztę i część mieszkalną na szczycie skały, spod której rozpościerają się dalekie widoki na pasmo ostańców wapiennych zwanych Mirowskimi Skałami.

Jaskinia Stajnia

Jaskini Stajnia. Otóż odkryte zostały tu szczątki pierwszego polskiego neandertalczyka nazwanego Bobolusem Jurajskim. Jaskinia Stajnia znajduje się w dolnej części Grzędy Mirowsko-Bobolickiej - niedaleko zamku w Bobolicach. Tablica przed wejściem do tej Jaskini przedstawia informację, że polscy archeolodzy znaleźli tutaj pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyków. Dokładniej trzy zęby trzonowe - najstarsze ludzkie szczątki kiedykolwiek odkryte na terenie naszego kraju.

 • Obiad

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Ogrodzieńcu robi ogromne wrażenie nie tylko swoją wielkością, lecz również niezwykle ciekawym usytuowaniem. Otoczony jedynymi w swoim rodzaju wapieniami (tzw. Skalne Miasto) o wręcz nieco nieziemskim kształcie sprawia wrażenie wyjątkowo oryginalnej warowni ze zamierzchłych czasów historii. Oprócz dziedzińca, dostępne są liczne poziomy oraz wieża wido­kowa, na którą prowadzą stalowe, kręcone schody.

 • Powrót do ośrodka
 • Kolacja
 • Dyskoteka

Dzień 5

 • Śniadanie

Jaskinia Berkowa

Jaskinię tę tworzy korytarz przebijający na wylot masyw skalny. Od obszerniejszego otworu wschodniego niski lecz szeroki korytarz doprowadza do niewielkiej salki. Strop jej pokrywają ciekawe sferyczne wymycia. Za salką ciasny korytarz z kilkoma zaciskami wyprowadza poprzez niewielką studzienkę na drugą stronę masywu, pod wielki okap skalny. Namulisko jaskini tworzy glina i gruz wapienny. Ponad trzy czwarte jej długości pokonać musimy czołgając się.

Jaskinia w Kroczycach

Jaskinia została odkryta przez poszukiwaczy kalcytu w roku 1936. Do wewnątrz prowadzi otwór częściowo zablokowany głazami. Za nim niski korytarzyk, opadający stromo w dół, doprowadza wprost do rozleglej komory. Komora, prawie kwadratowa w swoim zarysie, posiada wysokość od 1 do 2,5 metra. Zachodnia jej cześć wraz z otworem ma charakter zapadliskowy, dno zalegają wielkie bloki skalne.

 • Obiad
 • Wykwaterowanie
 • Powrót do Warszawy

CO ZABRAĆ?

Na wycieczki piesze przydatny będzie mały plecak i wygodne buty. Do zajęć sportowych należy zabrać odpowiednie obuwie – tenisówki, trampki, a także gorsze spodnie i bluzę. Przyda się również nieprzemakalna kurtka, ciepły sweter lub polar oraz latarka z zapasem baterii.

Informacje dodatkowe

Region: Jura Krakowsko-Częstochowska
Dni: 5
Dla kogo: Szk. Podst. kl. 4-6, Gimnazjum, Licea/Technika, Dorośli
Tematyka: zabytki, muzea, natura, przyroda, aktywny wypoczynek, sport, zabawa, integracja
Rodzaj atrakcji: Inne sporty, Jaskinie, groty, Muzea, Podziemne trasy turystyczne, Przygoda i sporty ekstremalne, Szczyty, skały, Ścianki wspinaczkowe, parki linowe

Komentarze, Opinie